Coroczne składanie deklaracji PIT w urzędzie skarbowym przyprawia o szybsze bicie serca większość płatników. Złożenie zeznania PIT o wysokości dochodów wiąże się zawsze z szeregiem formalności, do których trzeba podejść skrupulatnie, aby uniknąć nieprzyjemności ze strony urzędu skarbowego. Najczęściej składaną formą oświadczenia podatkowego pozostaje PIT 37. Jednak to nie jedyny dokument, który możemy złożyć, by rozliczyć się z fiskusem z przychodów za dany rok podatkowy. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą rozliczaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na własne nazwisko, otrzymujących środki z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy czy umów o podobnym charakterze prawnym – właściwą deklaracją zeznania podatkowego okaże się PIT 28. Od 2023 roku zeznanie podatkowe PIT 28, podobnie jak popularne deklaracje PIT 37, należy złożyć w urzędzie skarbowym do końca kwietnia, a nie jak do tej pory – do końca lutego roku następującego po tym, który chcemy rozliczyć. Aby zaoszczędzić sobie stresu związanego z rozliczaniem przychodów osiąganych w ubiegłym roku, warto wcześniej skorzystać z pomocy serwisu e-pity.pl, który – zupełnie za darmo – udostępnia precyzyjny kalkulator ryczałtu, uwzględniający składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne, a także wszelkie nowinki prawne wynikające z Nowego Ładu.
-
PIT 28 – czego dotyczy i kto powinien go złożyć
-
Rozliczenie PIT w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej
-
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
-
PIT 28 online i kalkulator ryczałt 2022 – jak obliczyć podatek online
-
E-pity.pl – wygodny przewodnik po deklaracjach podatkowych
PIT 28 – czego dotyczy i kto powinien go złożyć
PIT 28 to deklaracja podatkowa, którą co roku powinni składać w urzędzie skarbowym podatnicy rozliczający przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, umów najmu, podnajmu, dzierżawy, podzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze w ramach działalności gospodarczej lub prywatnej, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych w sposób inny niż przemysłowy. Zeznanie PIT 28 dotyczy więc wszystkich przychodów uzyskanych w ramach wymienionych form działalności. Ta forma deklaracji pozwala na rozliczenie podatku w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jak uzyskać ryczałt, prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą?
Rozliczenie PIT w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej
Rozpoczynając prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, warto pamiętać o złożeniu pisemnego oświadczenia o wyborze ryczałtowego sposobu rozliczania przychodów opodatkowanych w danym roku podatkowym. Możesz rozliczać podatek w formie ryczałtu, jeżeli do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania pierwszych przychodów z działalności gospodarczej lub umowy najmu, podnajmu, dzierżawy czy podzierżawy złożyłeś pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej. Plusem pozostają niewątpliwie niższe stawki podatkowe. Jednak rozliczając się w takiej formie opodatkowania, tracimy możliwość pomniejszenia podatku o koszty uzyskania przychodu. Ustalając podstawę opodatkowania ryczałtem możemy odliczyć składki na ubezpieczenia zdrowotne oraz społeczne, ulgę abolicyjną, a także szereg innych ulg i odliczeń regulowanych przez odpowiednie akty prawne.
PIT 28 online – jak obliczyć podatek online
Program e-pity to platforma, która przeprowadzi Cię przez kolejne kroki wypełniania i złożenia zeznania podatkowego, bez znajomości zawiłych przepisów i odwiedzin urzędu skarbowego. To również wyjątkowy przewodnik po formularzu PIT, który zasugeruje, jakie formularze w zeznaniu PIT wypełnić, aby otrzymać wszystkie należne ulgi i odliczenia. Dzięki e-pity.pl błyskawicznie złożysz zeznanie bez ryzyka poniesienia straty podatkowej. Wystarczy, że wskażesz źródła przychodów, a program sam podpowie, którą deklarację PIT należy przygotować. Jeżeli rozliczasz PIT 28, dotyczący przedsiębiorców i osób prywatnych rozliczających ryczałtem opodatkowane przychody ewidencjonowane, nasz program online obliczy kwotę należnego ryczałtu, a także uwzględni wszelkie przypadające ulgi. Do rozliczenia wystarczy Ci informacja o wysokości uzyskanego przychodu i jego źródłach. Przez wszystkie pozostałe ścieżki przeprowadzi Cię program PIT 28 online. Możesz także skorzystać z naszej aplikacji kalkulator ryczałt 2022, dzięki której wyliczysz ostateczne obciążenie podatkiem, uwzględniając składki ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
E- pity.pl – wygodny przewodnik po deklaracjach podatkowych
Na stronie e-pity.pl znajdziesz wszelkie wskazówki i informacje, którą umożliwią Ci złożenie zeznania kompletnego i wypełnionego w sposób pozwalający Ci na najbardziej korzystne rozliczenie. To kompleksowy przewodnik internetowy po wszelkich formularzach PIT i zawiłość, jakie się w nich kryją. Z nami rozliczysz także działalność opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym, dowiesz się, jak wyglądają warunki opłacania ryczałtu, jakie ulgi przysługują w przypadku najmu prywatnego czy sprzedaży nieprzetworzonych przemysłowo produktów z własnych upraw.