Niewiele mamy szans na obserwowanie problemów innych, gdy siedzimy w domu przyklejeni do telewizora lub idziemy do pracy na etacie, gdzie – nie oszukujmy się – monotonia zadań jest regułą. Potrzeby, które można przekształcić we własny biznes. Zarządzanie własną firmą jest naprawdę trudne. Idealnie byłoby spędzić trochę czasu pracując w różnych firmach, obserwując zachodzące procesy biznesowe i związane z nimi wymagania. Cenię sobie krótkie lata spędzone w organizacji, ponieważ pozwoliły mi zrozumieć, jak działa od środka firma o zasięgu światowym. To zupełnie inny poziom niż jednoosobowa działalność gospodarcza, ale znacznie poszerza horyzonty.
Własna firma – od czego zacząć planowanie biznesu?
Nawet będąc kelnerem w restauracji, możesz obserwować, jak wszystko wygląda z zewnątrz – czego oczekuje potencjalny nabywca. W efekcie można teoretycznie stworzyć oprogramowanie mobilne, które usprawni proces obsługi klienta lub procedury zachodzące na zapleczu firmy – w ten sposób powstaje koncepcja biznesowa. Zrozumiałe jest jednak, że jest to trudny warunek do przyjęcia, więc jeśli nie możesz być osobiście obecny, zainteresuj się tym, jak działają inne przedsiębiorstwa lub firmy.
Czytaj, zadawaj pytania, oglądaj wywiady i poznawaj nowych ludzi. Sprawdź również jakie umiejętności w obecnych czasach warto rozwijać. Im więcej tematów przykuwa twoją uwagę, im więcej zagadnień lub wymagań poznasz, tym więcej będziesz miał pomysłów na ich rozwiązanie i skondensowanie ich w produkcie, który można wprowadzić na rynek.
Dobrze jest zwrócić uwagę na czynniki, które sprawiają, że firma lub Twoja osobista działalność jest o wiele trudniejsza, niż może być. Na początek nie mówimy o trudnościach, takich jak brak gotówki, ale raczej o bardziej przyziemnych.
Co utrudnia koncepcję własnego biznesu?
Przede wszystkim z wyglądu sytuacja wydaje się być na twoją korzyść. Masz taką pracę, która cię nie męczy. Zyski nie są skandaliczne, ale w zupełności wystarczają. Są pomysły na założenie gdzieś firmy, ale ponieważ prowadzisz przyjemne życie, nie rozumiesz trudności, które można rozwiązać, zakładając własną firmę.